Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání 2.0

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Symboly obce

Symboly obce

Od roku 2004 se může obec prezentovat svým znakem a vlajkou jejichž symbolika vychází z historických kořenů spojené s hradem Trmačov a životem obyvatel  v zemědělské krajině.

Znak

znak obce

Znak je ve tvaru štítu s cimbuřovou hlavou, pod níž jsou v zelené ploše dva volské rohy a pluh ve zlaté barvě.

Vlajka

vlajka obce

Vlajka je tvořena třemi vodorovnými pruhy, žlutý, zelený se žlutým pluhem a žlutý, v poměru 1 : 2 : 1.

Symbolika rohů pochází již od staré vladycké rodiny pocházející z tvrze Trmačova – ti měli ve svém znaku rohy dole se sbíhající. Symboly vychází rovněž z pečetního typáře z roku 1788, na kterém je vyryt pluh a opis OBEC HLUBOKY. 

typář-pečeť

Něco z málo známé historie hradu Trmačov
Severně od Brna nedaleko vsi Hluboké Dvory se nachází zřícenina menšího hradu, který byl sídlem vladyckého rodu z Trmačova. Jeho počátky lze datovat do přelomu 13. a 14. století. První zmínka pochází z roku 1305, kdy se v listině jako svědek uvádí O­ndřej "de Termaczewo". V roce 1349 se uvádí Havel z Trmačova a roku 1350 bratři Jakub a Mikuláš z Trmačova. V této době se hrad Trmačov poprvé přímo uvádí jako tvrz a k vladyctví patří obce Trmačov, Unín a Hluboké. Roku 1371 prodávají Domaslav a Přešek z Trmačova Mikuláši z Trmačova tvrz a dvůr v Trmačově. Páni z Trmačova se v neklidných dobách konce 14. a počátku 15. století zřejmě přidávají k řadám rytířů, kteří se provozují loupežnické řemeslo. Tak například Přešek z Trmačova v roce 1406 okradl jihlavského měšťana Jana Kutlara o veškerý dobytek. Přešek kupuje roku 1407 od bratří Petra a Mikuláše z Trmačova tvrz Trmačov se vsí pod tvrzí. Hrad byl zničen, stejně jako ves pod ním, pravděpodobně za husitských válek, protože roku 1466 je uváděn jako pustý. V roce 1481 prodává trmačovské zboží Jan Babka Markvartovi z Lomnice, i zde je hrad uváděn jako pustý. Trmačovské vladyctví tak zaniká úplně, a stává se součástí lomnického panství. Trmačov měl jednodílnou dispozici. V severozápadní části se nachází torzo válcové věže k níž téměř přiléhal jednoprostorový palác.