Vážení spoluobčané,
Dne 13. 5. 2024 byl zjištěn nový odložený elektroodpad u kontejneru na kovy. Vysloužilé elektrospotřebiče nejsou kovovým odpadem!
Občané, kteří zanechali vysloužilé elektrospotřebiče u kontejneru na kovy, tím porušují zákony (např. o odpadech) a rovněž obecně závaznou vyhlášku obce (čl. 7) a vytváří tak nelegální skládku. Proto bych chtěl požádat a tím i vyzvat původce této černé skládky, aby v době úředních hodin tyto elektrospotřebiče odvezli k obecnímu úřadu, kde budou uloženy na dvůr. Obec má sjednanou smlouvu se společností, která tyto elektroodpady odveze.
Jak v budoucnu řešit elektroodpady - jejich zpětný odběr?
Děkuji za pochopení a nebuďme lhostejní k našemu veřejnému prostoru,
starosta obce.
____________________
Co je elektrozařízení
Přesnou definici „elektrozařízení“ neboli elektrické či elektronické zařízení najdeme v zákoně o výrobcích s ukončenou životností §2 odst. 3, písm. c) s výjimkou elektrozařízení uvedených v § 2, odst. 3. Zjednodušeně můžeme elektrozařízením označit malý i velký domácí elektrospotřebič - „vše co lze zapojit do elektrické zásuvky nebo funguje na baterie“.
Do zpětného odběru tedy patří vše od chladničky, pračky, myčky, sporáku, mikrovlnné trouby, vysavače přes topinkovače, fény, holicí strojky, elektrické zubní kartáčky, televize, rádia, mobilní telefony, počítače až po zářivky, pily, vrtačky, elektrické hračky, lékařská technika a výdejní automaty, nově i bojlery, klimatizace, akumulační kamna, tepelná čerpadla, termostaty, elektrické kotle aj.
Z recyklačního příspěvku, který jste zaplatili při koupi výrobku, jsou hrazeny náklady na zpětný odběr elektrozařízení, recyklaci, opětovné použití a odbornou recyklaci elektroodpadu. Jeho výše závisí na náročnosti zpracování daného elektrospotřebiče a možnosti jeho využití.
Zdroj Elektrowin