Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání 2.0

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Milostivé léto - dluhová amnestie

Milostivé léto - dluhová amnestieDatum konání:
31.12.2021

Vážení občané,

z důvodu změn některých zákonů je možné využít tzv. milostivého léta. Během tříměsíční lhůty (28. října 2021 do 28. ledna 2022) může dlužník zaplatit jen tzv. jistinu, tedy původní nezaplacený nebo jinak nezaniklý dluh vůči státu vymáhaný v exekučním řízení (případně může doplatit zbývající část jistiny) a dále jen poplatek exekutorovi za uzavření exekuce, který činí 750 Kč plus DPH (v případě, je-li soudní exekutor plátcem daně s přidané hodnoty).

Vše ostatní, tedy úroky, penále, příslušenství či poplatky stát odpouští a se splacením původní částky bude dluh smazán. Pokud dlužník nejpozději do 28. ledna 2022 nesplatí svůj dluh na jistině a nákladech exekuce, exekuce mu poběží dál.

Občané, kteří se zadlužili vůči státu nebo obcím se takto mohou zbavit exekucí a splatit dluhy, jejichž penále se mnohdy vyšplhalo do výše, kterou již nejsou schopni splácet. Podpora dluhové amnestie má smysl nejen v rovině ekonomické, ale nepopiratelně má zásadní dopad do roviny společenské a lidské, což bylo záměrem legislativních změn.

Více informací, návody a formuláře najdete na Milostivé léto – Exekuce (justice.cz).